Liptovský hrad je najvyššie položeným slovenským hradom a aj napriek tomu, že sú z neho už len ruiny, tak toto miesto má svoje čaro. Nachádza sa na vrchu Sestrč v Chočských vrchoch a je možné dostať sa sem viacerými cestami. Najkratšia a asi aj najjednoduchšia je z obce Kalameny, kde priamo od termálneho prameňa vedie turistický chodník strmo nahor. Ďaľšia cesta vedie z obce Bukovina, tá je síce o niečo dlhšia, ale v záverečnej časti sa aj tak napája na rovnakú trasu ako prvá. Pokiaľ však plánujete ísť na tento výlet s väčším psíkom, tak najvhodnejšie je pokračovať rovnou cestou okolo termálneho prameňa v Kalamenoch a spraviť si takú miernu okľuku. Síce je to cesta dlhšia a pravdepoodbne sa viac zablatíte (v závislosti od ročného obdobia a počasia), ale ku hradu prídete z druhej strany a vyhnete sa tak dlhému kolmému rebríku, ktorý sa z prvej trasy inak obísť nedá. Samozrejme v prípade, že máte menšieho psíka a zvládnete ho po rebríku vyniesť hore a zniesť aj dole, tak nad výberom trasy nemusíte váhať.

 

Keď sa vám už podarí výjsť až ku zrúcaninám (či z jednej alebo druhej strany), tak sa vám naskytne úžasný výhľad na celé okolie. Medzi ruinami sa nachádza aj tabuľa, kde je uvedený smer a vzdušná vzdialenosť k okolitým obciam a miestam.

 

No a po ceste naspäť sa môžete zastaviť a zrelaxovať v kadi (na kraji obce Kalameny), ktorá je zásobovaná z termálneho prameňa, takže zima vám určite nebude.

 

Liptovský hrad patrí medzi krásne túry, ktoré je možné absolvovať spolu s našimi štvornohými kamošmi a síce treba poriadny kus šľapať do kopca, ale ten výhľad určite stojí za to.