Kvačianska dolina je jednou z ľahšie dostupných dolín na Liptove a je vhodná aj na turistiku so psami. Parkovisko sa nachádza na konci obce Kvačany (neďaleko Liptovského Mikuláša) tesne pred vstupom do doliny. Odtiaľ sa pešo vyberiete po širokej prírodnej ceste. Terén je väčšinou veľmi dobrý, len niektoré úseky je cesta kamenistá a teda horšie zjazdná, ak plánujete ísť na bicykloch. Počas stúpania natrafíte okrem niekoľkých malých bystriniek aj na dve výhliadky (jedna je trošku skrytá, takže nie raz sa mi stalo, že som ju prehliadla), ale z oboch je možné vidieť Kvačiansku dolinu v plnej kráse. Zhruba po hodinke cesty prídete na križovatku – strmá cesta nadol je skratka ku mlynom a pokiaľ budete pokračovať ďalej, tak sa dostanete dlhšou a rovnejšou cestou na to isté miesto – teda Oblazy – mlyny. Tu sa vám naskytne pohľad na jeden mlyn na začiatku (v rekonštrukcii) a druhý fungujúci mlyn v úzadí, ktorý môžu záujemcovia vidieť aj zvnútra.

 

Väčšinou vás prídu privítať kozičky a sliepky, prípadne sa občas objaví aj nejaká mačička. Sú to stáli obyvatelia tejto oblasti a dobrovoľníci, ktorí sa starajú o mlyny, sa starajú aj o tieto zvieratká. Keďže sú naučené na rôznych návštevníkov, tak majú vo zvyku prehrabávať sa v taškách a čakať, kedy im niekto hodí pod zub niečo fajné. Nie je teda nič nezvyčajé vidieť tu turistov, ako zdesene utekajú pred pažravým kozliatkom. Nachádzajú sa tu aj lavičky, takže mlyny sú ideálnym miestom na prestávku a dočerpanie síl. Potok zase poskytne ochladenie psíkom hlavne počas letných dní.

 

Naša cesta sa na mlynoch väčšinou končí a vraciame sa späť rovnakou cestou. Avšak pokiaľ plánujete dlhší výlet, tak z Oblazov pokračuje cesta na Huty a odtiaľ do Prosieckej doliny. Táto túra je už skôr celodenná a ideálnejšia je bez psov, nakoľko v Prosieckej doline sa nachádza mnoho rebríkov, ktoré sú so psami len veľmi ťažko prechodné. Pokiaľ ale máte menších psíkov a nerobí vám problém ich po rebríkoch nosiť, tak aj táto dolina bude pre vás krásnym zážitkom. Z ústia Prosieckej doliny sa cestou popod les potom viete vrátiť naspäť na parkovisko pred Kvačianskou dolinou. Avšak v prípade, že plánujete túru cez obe doliny, tak terén je jednoduchšie schodný, ak začnete z Prosieka a vrátite sa Kvančianskou dolinou.