Háj – Nicovô je vojenský cintorín a pamätník, ktorý sa nachádza na okraji Liptovského Mikuláša a patrí k najkrajším výhliadkovým miestam na Liptove. Priamo ku pamätníku vedie asfaltová cesta a neďaleko sa nachádza aj rozľahlé parkovisko, takže nie je problém dostať sa hore aj autom. Pre psíčkarov je ale určite zaujímavejšia cesta na pešo. Zaparkovať sa dá aj priamo dole pod kopcom (tam je ale miesto len pre pár áut) alebo na niektorej z neďalekých ulíc pred železničným priecestím. Kúsok za priecestím sa začína náučný chodník a tak sa po vyznačenej trase môžete vybrať hore.

 

Lesná a neskôr lúčna cestička vás prevedie aj okolo hmyzieho domčeka, či detského ihriska a cvičiacich hrázd až sa dostanete na najvyšší bod – samotný pamätník. Tu sa vám naskytne nezabudnuteľný výhľad nielen na Liptovský Mikuláš, okolité obce či Liptovskú Maru, ale aj na Tatry (Vysoké, Nízke aj Západné).

 

Naspäť dole sa môžete vrátiť buď tým istým lesným chodníkom, alebo môžete zvoliť pohodlnejšiu alternatívu po asfaltovej ceste. V lete však treba rátať s tým, že premávka je tu relatívne frekventovaná a okrem áut tu stretnete aj mnohých cyklistov, bežcov, korčuliarov či skateboardistov. Takže pre niektorých to môže byť aj celkom vhodná socializačná prechádzka, predovšetkým pokiaľ máte mladšie psíky, ktoré by celodennú túru ešte nezvládli.

 

Výhodou výstupu na Háj je jeho lokalita a ľahká dostupnosť, čo z neho robí ideálny výlet za každého počasia a v každom ročnom období.